Odmładzanie frakcyjne
Opis technologii
Ablacja smooth i frakcjonowanie laserem Er:YAG firmy Fotona
Ze względu na ingerencję w naskórek metody laserowe dzielimy na ablacyjne i nieablacyjne. Jednym z najbardziej złuszczających zabiegów jest dermabrazja, gdzie naskórek głęboko zostaje ścierany warstwa po warstwie. Ablacja smooth należy do najmniej inwazyjnych metod złuszczających skórę, dzięki czemu polecić należy ją osobom, które obawiają się głębokiej ingerencji, choć chcą wygładzić skórę i zmniejszyć niewielkie zmarszczki.
Podczas odmładzania frakcyjnego z elementami ablacji smooth wykorzystujemy laser Er:YAG z firmy Fotona, którym możliwe jest przeprowadzanie także zabiegów laserem Nd:YAG, ponieważ metody te zostały połączone. Światło lasera Er:YAG, które podgrzewa tkanki, nie prowadzi do głębokiej ablacji, gdyż zaraz za warstwą naskórka ulega rozproszeniu i wnika w skórę właściwą, gdzie pobudza jej naturalne procesy odnowy.
Do niedawna mogliśmy wybierać zabieg metodą ablacyjną lub nieablacyjną. Głęboka interwencja w naskórek wymaga jednak około 10-dniowej rekonwalescencji, a to bardzo często przeważało za wyborem metody nieablacyjnej. Badania potwierdziły jednak, że skóra po frakcjonowaniu goi się dużo szybciej, jeżeli naskórek zostanie poddany złuszczaniu i dlatego też firma Fotona znalazła niejako złoty środek – odmładzanie frakcyjne z elementami ablacji smooth.
Proces odmładzania laserowego
Odmładzanie skóry możemy wykonywać powierzchownie, ale najlepsze rezultaty osiąga się, gdy podjęte są działania kompleksowe poprzez jednoczesne pobudzenie odnowy naskórka oraz skóry właściwej. Laser Dynamis SP firmy Fotona działa właśnie w ten sposób, czyli delikatnie złuszcza skórę, po czym światło ulega rozproszeniu i penetruje głębsze jej warstwy. Podczas frakcjonowania powstają mikrokanaliki uszkodzonej poprzez ciepło tkanki, a to zmusza organizm do uruchomienia procesów naprawczych. Zwiększa się praca fibroblastów, które wydzielają więcej włókien kolagenowych, a skóra staje się jędrna, wygładzona oraz grubsza. Jednocześnie to samo ciepło oddziałuje na obecne już włókna kolagenowe, które skracają się i tworzą zwartą strukturę, a proces ten jest podstawą liftingu. Wydawać by się mogło, że najważniejsze jest to, by światło lasera dotarło w głąb skóry, ale jednak delikatne złuszczenie naskórka odgrywa ogromną rolę w tym zabiegu. Wspomniane wcześniej mikrokanaliki wypełnione są uszkodzoną i gorącą tkanką. Klasyczne zabiegi nieablacyjne pozostają na tym etapie i w naszej skórze zostają uwięzione owe mikroelementy oraz ciepło, a to powoduje często ból, obrzęki i dyskomfort. Dzięki ablacji smooth mikrokanaliki naturalnie się oczyszczają, a przez to są leczone dużo szybciej, a pacjent czuje się zdecydowanie lepiej.
A dlaczego ablacja smooth jest lepsza od tradycyjnej? Szybki powrót do codziennej aktywności jest tylko jedną zaletą. Drugą jest to, że skóra, która nie zostaje głęboko złuszczona, nadal chroni nas np. przed infekcjami.
Wskazania
Odmładzanie frakcyjne z elementami ablacji smooth jest zabiegiem, który powinien być traktowany jako profilaktyczny wobec procesów starzenia. Jeżeli potrzebujesz zabiegu, który w sposób najpełniejszy usunie oznaki starzenia, to powinnaś wybrać metodę Twinlight. Z kolei te osoby, którym zależy szczególnie na liftingu, a nie posiadają zbyt wielu głębokich zmarszczek powinny skorzystać z frakcjonowania 3D.
Odmładzanie frakcyjne z ablacją smooth możemy polecić na pewno tym wszystkim, którzy chcą wygładzić delikatny obszar skóry wokół oczu oraz na powiekach, gdyż jak już wspominaliśmy, jest to jedyna metoda mogąca być stosowana w tych okolicach. Ale oczywiście wskazań jest dużo więcej. Laser Er:YAG świetnie sprawdza się do odbudowy skóry, poprawy jej gęstości oraz elastyczności, ujędrnia ją oraz pomaga uzyskać młodzieńczy owal twarzy. Ablacja smooth oddziałując na naskórek zmniejsza rozszerzone pory, likwiduje niewielkie blizny potrądzikowe, a głębsza penetracja światłem lasera pozwala usunąć łagodne zmiany naczyniowe, takie jak np. poszerzone naczynka. Odmładzanie frakcyjne z elementami ablacji smooth likwiduje także zaburzenia pigmentacji skóry, ale najlepszym zabiegiem niwelującym oznaki fotostarzenia skóry jest metoda T3. Z kolei omawiany zabieg bardzo dobrze sprawdzi się do ujędrniania skóry po ciąży.
Jak przygotować się do zabiegu
Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja z lekarzem specjalistą, którego zadaniem jest wykluczenie wszystkich przeciwwskazań.
Zanim przystąpimy do zabiegu należy zastosować się do pewnych zaleceń. Przede wszystkim 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie należy się opalać, ponieważ mogłoby to poskutkować pojawieniem się przebarwień. Zrezygnować musimy również z leków fotouczulających, a te należy odstawić przynajmniej tydzień przed zabiegiem. Zabronione jest również wykonywanie peelingów minimum 7 dni przed zabiegiem.
Przebieg zabiegu
Zabieg obejmujący całą twarz trwa 20-30 minut. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i zazwyczaj pojawia się niewielki obrzęk, który jednak szybko znika. W trakcie zabiegu dochodzi do złuszczenia naskórka dlatego też powinniśmy spodziewać się, że po kilku dniach skóra będzie schodzić z twarzy i zostanie zastąpiona nowym naskórkiem.
Efekty
Rezultaty, które odmładzanie frakcyjne z ablacją smooth przynosi w warstwie naskórka, możemy obserwować zaraz po zagojeniu się skóry. Polecane jest, by zabieg ten wykonywać w seriach po 3-5 sesji w odstępach 2-3 tygodniowych. Poprzez takie powtórzenie uzyskujemy rezultaty, które mogą odpowiadać co najmniej 10 sesjom mikrodermabrazji. Napięcie skóry, wyrównanie kolorytu, wygładzenie, zwężenie rozszerzonych porów i ogólne polepszenie kondycji widzimy już 2 tygodnie po ostatnim zabiegu, ale nie mniej ważne są procesy, które zachodzą w głębszych warstwach. Odbudowa kolagenu trwa oczywiście dłużej, bo około 6 miesięcy i wtedy możemy zaobserwować pełne efekty zabiegu, które są długotrwałe. Odmładzanie frakcyjne z elementami ablacji smooth jest zatem zabiegiem, który przynosi bardzo dobre rezultaty po niedużej ilości sesji a przy tym jest mało inwazyjny.
Przeciwwskazania:
- ciąża
- karmienie piersią
- opalenizna (1 miesiąc)
- leki światło uczulające (retinoidy, tetracykliny)
- zioła (dziurawiec, rumianek, nagietek – przestać używać na 2 – 3 tyg. przed zabiegiem)
- spożywanie alkoholu 24 godz. przed zabiegiem
- bielactwo
- łuszczyca (aktywna faza)
- padaczka
- atopowe zapalenia skóry
- zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
- skłonność do powstawania bliznowców (keloidów), blizn hipertroficznych
- przebyte i obecne stany nowotworowe a w szczególności czerniak złośliwy oraz nawracajcy rak skóry lub kiedy widoczne są zmiany mogące wskazywać ryzyko raka
- AIDS, zarażenie wirusem HIV
- żółtaczka typu B i typu C
- choroby hormonalne oraz endokrynologiczne takie jak np. zespół policystycznego jajnika lub cukrzyca
- spożycie lub okres 6 miesięcy od zakończenia przyjmowania Accutanu
- stosowanie bądź przyjmowanie sterydów (krem lub tabletki)
- bardzo sucha i bardzo wrażliwa skóra
- nieuregulowana cukrzyca
- nadciśnienie, choroby serca, choroby naczyń krwionośnych
- uczulenie na lateko, lidokainę, maści
- antybiotykoterapia na 1 miesiąc przed zabiegiem
- stan zapalny, infekcja wirusowa, bakteryjna w obrębie skóry przeznaczonej do zabiegu
- stosowanie preparatów z witaminą A ( retinol ) – kremy, maści, toniki, tabletki
- maści bądź kosmetyki na bazie alkoholu