Laserowa plastyka powiek
Oczy oraz ich okolica informują o naszym wieku i stanie zdrowia. Zmiany w powiekach związane są z rozciągnięciem się skóry górnych powiek i pojawieniem się tak zwanych „worków” pod oczami. Jest to niestety nieunikniony proces. Dzięki zabiegowi zwanemu plastyką powiek możliwe jest chirurgiczne poprawienie ich wyglądu. Należy jednak pamiętać, że nie jest możliwe usunięcie wszystkich zmarszczek, kurzych łapek i nie wyeliminuje się ciemniejszych przebarwień pod oczami.
Czym jest plastyka powiek?
Plastyka powiek jest procedurą mającą na celu zredukowanie nadmiaru skóry, opadających powiek oraz ewentualnie usunięcie tkanki tłuszczowej uwypuklającej się w okolicach oczu. W miarę starzenia większość ludzi zauważa zmianę w wyglądzie okolic oczu – zwiotczenie skóry, „worki” pod i nad oczami. Czasem zdarza się też, że pod nadmiarem tkanki tłuszczowej osadzonej na łuku brwiowym zanika całkowicie górna powieka. Zabieg korekcji powiek może w dużym stopniu poprawić twój wygląd i nadać okolicom oczu bardziej wypoczęty i młodszy wygląd. Zabieg ten może także skorygować niektóre problemy związane ze wzrokiem, jak na przykład ograniczenie widoczności spowodowane nadmiarem skóry. Korekcja powiej jest zabiegiem ambulatoryjnym.
Czy nadajesz się na korekcję powiek?
Osoba poddająca się zabiegowi powinna cieszyć się dobrym zdrowiem, nie powinna wykazywać żadnych aktywnych chorób, czy też stanów przedchorobowych. Powinna być stabilna emocjonalnie i psychicznie, mieć realistyczne oczekiwania. Jeśli chcesz pozbyć się obwisłych powiek, a spełniasz powyższe warunki, nadajesz się na operację korekcji powiek. Większość pacjentów to osoby w wieku 35 – 65 lat. Jeśli jednak brzydki wygląd powiek jest w twoim przypadku uwarunkowany dziedzicznie możesz chcieć poddać się tej operacji wcześniej.
Przebieg operacji.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu pacjent jest przytomny, po znieczuleniu powiek, powieki i obszar wokół oczu są zdrętwiałe.
Operacja korekcji powiek zajmuje przeważnie 1 – 3 godzin. Jeżeli operacji poddawane są powieki dolna i górna czas ten jest bliższy 3 godzinom.
Korekcja powiek górnych.
Przy korekcji powiek górnych wykonuje się nacięcie w miejscu naturalnych bruzd na powiekach. W Naszym centrum zabieg przeprowadzany jest przy użyciu wysokiej klasy lasera. Tnąc tkanki laserem można uzyskać natychmiastowe zamykanie się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie mniejsze krwawienie w trakcie zabiegu. Dodatkowo energia lasera powoduje wzrost napięcia tkanek i dodatkowy efekt liftingujący. Nacięcia mogą być przedłużone na kurze łapki lub na kąty oczu. Ranę zszywa się szwem kosmetycznym.
Korekcja powiek dolnych.
Przy korekcji powiek dolnych cięcie wykonuje się tuż pod rzęsami, oddziela się skórę od tkanki tłuszczowej i mięśni, wycina nadmiar skóry i mięśni z tzw. „worka pod oczami”.
Często zwiotczeniu skóry powiek towarzyszy uwypuklanie się tłuszczu okołogałkowego, jego usunięcie odbywa się w taki sam sposób jak korekcja powiek. Podczas zabiegu wycina się nie tylko nadmiar rozciągniętej skóry ale również uwypuklający ją tłuszcz okołogałkowy.
Przebieg pooperacyjny.
Zaraz po operacji trzeba będzie spędzić jeszcze około pół godziny z opatrunkiem uciskowym na oczach. Po tym czasie można w asyście bliskiej osoby udać się do domu.
Trzeba być przygotowanym psychicznie na swój wygląd w dniach po operacji. Sińce i opuchlizna są normalnym elementem przy większości operacji, a w szczególności w operacjach tak delikatnej okolicy jak oczy. Najgorszy stan to pierwszy tydzień. Zazwyczaj opuchlizna staje się bardziej widoczna wieczorem, a trzeciego dnia jest zwykle największa. W miarę upływu czasu sińce ustępują, opuchlizna ustąpi nieco później. Całkowicie ustępuje nawet cztery tygodnie po zabiegu.
Szwy z powiek usuwane są po około 7 dniach. W okresie gojenie nie wolno nosić szkieł kontaktowych. Nawet jakiś czas później szkła mogą powodować dyskomfort. Możesz także doświadczyć nadmiernego łzawienia lub wręcz odwrotnie, nadmiernej suchości z powodu braku łez. Dolegliwość ta zniknie wraz z procesem gojenia, zazwyczaj po kilku tygodniach. Większość pacjentów wraca do pracy po 7 – 10 dniach, chociaż opuchlizna i siniaki są nadal obecne. Powinno się ograniczyć przebywanie na słońcu, ponieważ i oczy i miejsca nacięć źle na nie reagują. Unikaj intensywnego ruszania gałką oczną przez pierwszych kilka dni (około 5 dni). Przez przynajmniej 3 tygodnie nie powinno się nadwyrężać oczu. Nie wolno wykonywać wyczerpujących czynności. Nie wolno wykonywać żadnych sportów kontaktowych. Po kilku tygodniach, gdy zejdzie posiniaczenie, będzie można używać kosmetyków. Nigdy nie używaj kosmetyków, gdy szwy nie zostały zdjęte, a rany nie zagoiły się.