LASEROWE LECZENIE TRĄDZIKU

 

Czym jest trądzik?

Trądzik (łac. Acne vulgaris) to dość powszechna choroba skóry, kojarzona głównie z wiekiem młodzieńczym. Warto jednak zaznaczyć, że z problemem tym zmagać się mogą również osoby dorosłe i w wieku średnim. Charakterystyczne zmiany skórne w postaci grudek, krost, zaskórników, a także torbieli ropnych wywołane są zmianami hormonalnymi, prowadzącymi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Tak zwane „pryszcze” i „wągry” potrafią być prawdziwą zmorą młodzieży w wieku dojrzewania.

Intensywny i nieleczony trądzik może powodować powstawanie szpecących blizn, dlatego problemu nie należy lekceważyć. Za powstawanie łojotokowych zmian skórnych odpowiadają czynniki genetyczne, hormonalne oraz bakteryjne. Laserowe leczenie trądziku pomoże skutecznie zwalczyć niedoskonałości skóry i zapobiega powstawaniu blizn.

Typy trądziku

Trądzik pospolity dotyczy ponad 80% osób w wieku 12-25 lat, lecz coraz częściej pojawia się także u osób w wieku 30-40 lat. Zmiany hormonalne wywołują zwiększone wydzielanie i zagęszczenie łoju w gruczołach łojowych. Komórki ujścia mieszków włosowych nadmiernie namnażają się, prowadząc do zwężenia kanału wyprowadzającego. W ten sposób złuszczone komórki nie mogą wydostać się na zewnątrz i wraz z łojem zatykają pory skóry. Zamknięty gruczoł jest doskonałym miejscem do rozwoju bakterii beztlenowych, które namnażając się wywołują stan zapalny objawiający się wypryskiem. Nieleczone zaskórniki przekształcają się w bolesne krosty z treścią ropną. Taki stan wymaga profesjonalnego leczenia.

Inną odmianą choroby jest trądzik różowaty, występujący u kobiet i mężczyzn, najczęściej po 30. roku życia. Zmiany pojawiają się na twarzy oraz na dekolcie. Powstaje charakterystyczny rumień wywołany trwałym poszerzaniem się naczyń krwionośnych.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku pomaga laseroterapia. Leczenie trądziku różowatego laserem działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i zapobiega nawrotom.

 

Co może nasilać objawy trądziku?

Są czynniki mogące nasilać objawy trądziku. Należą do nich:

  • zbyt silne pocenie się,
  • przebywanie w zbyt wilgotnym klimacie,
  • miesiączka u dziewcząt, a szczególnie okres kilkudniowy przed pojawieniem się krwawienia,
  • ciąża,
  • tabletki antykoncepcyjne,
  • leki np. kortykosterydy, leki przeciwpadaczkowe (tzw. trądzik polekowy)

 

Prawidłowa, zalecana pielęgnacja skóry trądzikowej:

  • Demakijaż ( należy stosować płyn miceralny )
  • Mycie skóry żelem myjącym dopasowanym do stopnia natłuszczenia i wysuszenia skóry, jej wrażliwości i unaczynienia
  • 1x w tygodniu stosowanie peelingów złuszczających (drobnoziarnistych lub enzymatycznych)
  • Stosowanie preparatów nawilżających w celu przeciwdziałania nadmiernemu wysuszeniu skóry przez preparaty lecznicze
  • Nie stosowanie kosmetyków zawierających alkohol ( np. płynów po goleniu )
  • Nie należy samodzielenie wyciskać zaskórników .Nie umiejętne usuwanie może spowodować uszkodzenie skóry i powstanie blizn, także zabiegi oczyszczania należy wykonywać po konsultacji lekarskiej w gabinetach kosmetycznych
  • Nie jest konieczne unikanie słońca, lecz poprawa skóry po ekspozycji słonecznej jest krótkotrwała. Później następuje nasilenie objawów trądziku. Niektóre kosmetyki i leki dla cer trądzikowych w ogóle nie tolerują słońca.
  • Używając ręczniki, należy miejsca zakażone osuszać, nie trzeć ręcznikiem i stosować zawsze oddzielny ręcznik na skórę zainfekowaną

 

Nie ma przeciwwskazań do wykonywania makijażu oraz stosowania sztyftów korygujących. Ponadto nowoczesne dermokosmetyczne podkłady, pudry i sztyfty mają działanie zmniejszające wydzielanie łoju i nadają skórze matowy wygląd. Mają działanie ściągające, gojące i łagodzące, często hamują rozwój dodatkowej flory bakteryjnej.

 

Bardzo ważne są zabiegi w gabinecie kosmetyki lekarskiej, które opróżniają zawartość czopa rogowego, a tym samym ograniczają stany zapalne, zmniejszają wydzielanie łoju, likwidują przebarwienia, blizny i inne powikłania. Najczęściej stosowane i rekomendowane w leczeniu trądziku są peelingi chemiczne lub medyczne połączone z mechanicznym usuwaniem zaskórników. Zabiegi te polegają na stosowaniu różnych substancji chemicznych zapobiegają tworzeniu czopa rogowego. Mają działanie sebostatyczne, antyseptyczne i rozjaśniające, powodują złuszczanie, a następnie regenerację naskórka, ograniczając w ten sposób powikłania. Jedynym warunkiem jest wcześniejsze przygotowanie skóry lekami miejscowymi lub doustnymi.

 

 

 

Zalecenia dla pacjentów z problemem trądziku:

Trądzik to przypadłość, która nie należy do najprzyjemniejszych. Zwykle ludzie wstydzą się swojego wyglądu i próbują wielu technik, aby się pozbyć lub w ostateczności zatuszować kłopot. Niestety większość z nas stara się walczyć ze skutkami niż im zapobiegać.

 

Wystarczy tylko trochę dobrej woli, aby nie nękało nas widmo trądziku:

  • Stosować na co dzień zrównoważona dietę w witaminy i mikroelementy oraz warzywa i owoce
  • Unikać potraw ostrych, tłustych i słodkości
  • Unikać smażonych potraw ( utlenione tłuszcze )
  • Ograniczyć spożycie soli
  • Nieprawidłowe proporcje tłuszczu w diecie – powinno być około 30%
  • Pić około 2-3 litrów wody dziennie

 

Laseroterapia w leczeniu trądziku:
Zabiegi laserowe pozwalają na szybkie i bezpieczne skorygowanie niedoskonałości cery. Jest to metoda nieinwazyjna, poszczególne długości promieni świetlnych oddziaływują na konkretne problemy skórne, działając jedynie w obrębie wybranej zmiany. Pozwala to na osiągnięcie spektakularnych efektów przy minimalnie krótkim okresie rekonwalescencji. Biorąc pod uwagę laserowe usuwanie zmarszczek, czy poprawę jędrności skóry, atutem lasera jest sposób działania oparty na stymulacji skóry do naturalnej odbudowy, w przeciwieństwie do chirurgicznych zabiegów liftingujących, co doceniane jest przez coraz liczniejszą grupę pacjentów.

 

Także laserowe usuwanie blizn opiera się na naturalnej skłonności naszej skóry do regeneracji. Fenomenalne możliwości, gdy chodzi o laserowe usuwanie trądziku opierają się na bakteriobójczym i sebostatycznym działaniu, jaki posiada głowica lasera, która rozgrzewając skórę jednocześnie leczy trądzik i ją ujędrnia. Co ważniejsze nie wiąże się to z często długą i niezdrową dla organizmu kuracją farmakologiczną. Reasumując laseroterapia wbrew pozorom bliższa jest naturalnym metodom odnowy, nie pociągając za sobą przykrych skutków ubocznych na jakie naraża nas nierzadko ingerencja chirurgiczna lub farmakologiczna.

 

Reasumując laseroterapia w leczeniu trądziku działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, obkurcza grudki trądzikowe, zapobiega nawrotom nowych zmian. Już po jednym zabiegu widoczna jest zdecydowana poprawa.
Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, może wystąpić lekki obrzęk utrzymujący się do 48 godzin.
Zabieg nie powoduje niedyspozycji estetycznej.
Ewentualne powtórzenia zabiegu indywidualnie po konsultacji lekarskiej.

laserowe leczenie blizn trądzik

 

 

 

 

Fotoodmładzanie Skóry T3

FOTONA 4D

FOTONA6 SmoothLift

Liposukcja Laserowa

Depilacja Laserowa

Nadpotliwość

Odmładzanie Dłoni

Laserowe Leczenie Grzybicy Skóry I Paznokci

Redukcja Rozstępów

Laserowe Leczenie Blizn

Laserowe Leczenie Trądziku

Laserowe Leczenie Rumienia

Laserowe Zamykanie Naczyń

Usuwanie Zmian Skórnych

Peeling Laserowy

Dermabrazja Laserowa

Twinlight

Odmładzanie Frakcyjne

Laserowa Plastyka Powiek

Nieoperacyjny laserowy Endolifting powiek

Fotona Pico PQX

hifu