Laserowe Leczenie chrapania FOTONA
Chrapanie jest objawem zespołu zaburzeń oddychania w czasie snu. To rodzaj zjawiska akustycznego, które wynika z drgań wiotkich części gardła – przede wszystkim podniebienia miękkiego i języczka. Podczas snu dochodzi do rozluźnienia mięśni podniebienia i szyi, co prowadzi do otwarcia ust, „zapadnięcia się języka” i ograniczenia przestrzeni dla wciąganego do płuc powietrza. Powietrze w tym zwężonym miejscu wiruje, porusza wiotkimi strukturami gardła i wywołuje dźwięk chrapania. Szczególnie łatwo narażone są na ten scenariusz osoby z przerośniętym języczkiem, wydłużonym podniebieniem miękkim oraz powiększonymi migdałkami podniebiennymi. Posiadanie drobnej żuchwy, a także zapasu tkanki tłuszczowej odłożonego na podbródku również sprzyja występowaniu chrapania.
Wszystkie przyczyny upośledzonej drożności nosa, takie jak skrzywienie przegrody nosa, zapalenia zatok przynosowych, alergiczne nieżyty nosa czy przerost małżowin nosowych lub migdałka gardłowego, są także ważnymi przyczynami chrapania. Nie bez znaczenia pozostaje również wiek chrapiącego – im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń oddychania w czasie snu związane z utratą sprężystości struktur gardła. Oprócz niewłaściwej budowy czy utraty sprężystości struktur gardła na powstanie tej dolegliwości mogą mieć wpływ także otyłość, spożywanie przed snem dużych posiłków bądź picie alkoholu czy palenie papierosów.
Prawie połowa osób dorosłych chrapie sporadycznie nie zdając sobie z tego sprawy. Powszechnie uważa się, że częściej chrapią mężczyźni ale okazuje się, że od około 50 roku życia kobiety mogą chrapać równie często. W dzisiejszych czasach chrapanie uważane jest za objaw wstydliwy, który pogarsza jakość naszego życia. Szczególnie mocno objaw ten krępuje chrapiące kobiety, gdyż kojarzony jest z cechą męską. W populacji pacjentów po 60 roku życia chrapanie dotyczy już około 60% mężczyzn i 40% kobiet. Niewielu z nich wie, że ta dolegliwość może mieć negatywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.
Chrapanie zakłóca prawidłowy sen osoby chrapiącej i obniża natlenienie organizmu. Przez to odpoczynek nocny staje się nieefektywny, a w dzień czujemy się senni i nadmiernie zmęczeni. Nie leczone chrapanie może stopniowo przekształcić się w proces chorobowy prowadzący do występowania bezdechów sennych, a w ciągu dnia do przewlekłego uczucia niewyspania, zaburzeń koncentracji, rozwoju chorób układu krążenia, osłabienia popędu płciowego a nawet depresji.
Każdy chrapiący powinien zgłosić się do lekarza w celu rozpoznania przyczyny chrapania, oraz zaproponowania postępowania, redukującego chrapanie.Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia chrapania są zabiegi laserowe FOTONA.
Zabieg przy użyciu lasera Fotona wykonuje się w celu namnażania włókien kolagenowych i poprawy ich sprężystości. Polega na naświetlaniu struktur gardła tj. podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych, oraz bocznych powierzchni nasady języka. Zaleca się przeprowadzenie trzech sesji w 1, 15 i 45 dniu cyklu zabiegowego. W konsekwencji wyspowego oddziaływania termicznego dochodzi do skurczenia się obszaru naświetlonego oraz stymulacji produkcji włókien kolagenowych co zwiększa sprężystość leczonych struktur. W trakcie zabiegu aplikuje się około 6 000 impulsów, zależnie od stopnia nasilenia wiotkości struktur gardła, na kilka sektorów zabiegowych.
Zabieg jest bezbolesny, nie wymagający znieczulenia i nie wywołujący efektów ubocznych.
Wyniki badań leczonych laserowo pacjentów, ocenione metodami obiektywnymi są obiecujące a metoda jako bezpieczna i nieinwazyjna dla pacjenta przy niskim koszcie terapii jest bardzo dobra alternatywą dla innych metod zabiegowych.