Laserowe usuwanie blizn i blizn potrądzikowych
Rodzaje blizn:
Zanikowa (atroficzna) – widoczna w postaci niewielkiego zagłębienia na powierzchni, nieregularna, ale o wyraźnych granicach, kolorze zwykle jaśniejszym od otaczającej, zdrowej skóry, ze względu na brak komórek barwnikowych oraz melaniny w jej obrębie po zadziałaniu promieni słonecznych nie opala się jak reszta ciała; powstają najczęściej w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie.
Przerostowa – uniesiona względem otaczającej, zdrowej skóry i zwykle od niej jaśniejsza, podobnie jak odmiana zanikowa; jest wyraźnie odgraniczona, nieregularna, fragmenty sąsiadujące bezpośrednio ze zdrową skórą sprawiają wrażenie jakby wpełzały w jej obręb.
Bliznowce (keloidy) – rozwijają się u osób szczególnie predysponowanych do zwiększonej aktywności komórek tkanki łącznej, nie tylko w wyniku urazu lub jako zejście pierwotnych zmian chorobowych, ale też samoistnie; wytworzona blizna wyglądem do złudzenia przypomina odmianę przerostową. Niekiedy różnicę można zauważyć w znacznym uniesieniu ponad otaczająca skórę oraz w tendencji do zwiększania rozmiarów w ciągu kilku miesięcy lub lat, czego nie obserwuje się w przypadku typowych blizn zanikowych oraz przerostowych.
Podział blizn ze względu na przyczynę:
- potrądzikowe
- pourazowe (m.in. pooparzeniowe, po skaleczeniach, po samookaleczeniu, po pogryzieniach przez psy)
- pooperacyjne
Efektem działania lasera frakcjonującego jest likwidowanie blizn dzięki ablacji przerośniętej tkanki do poziomu zdrowej skóry. Możliwość modelowania tkanki jest bardzo efektywna, a okres gojenia skóry wynosi 3 – 7 dni.