Nadpotliwość
Opis problemu
Nadmierna potliwość, po łacinie znana jako hyperhidrosis jest stanem nadmiernej aktywności gruczołów potowych.
Czynniki wpływające:
- Fizjologiczne:
- stres
- silne emocje
- otyłość
- gorący klimat
- wysiłek fizyczny
- Objawowe:
- nadpobudliwość nerwowa
- zaburzenia hormonalne (związane z nadczynnością tarczycy, cukrzycą, menopauza, andropauza)
Proponowane zabiegi:
- Laserowe leczenie nadpotliwości
- Leczenie nadpotliwości botoxem
Nadpotliwość – leczenie laserem
Wykorzystanie lasera w leczeniu nadmiernej aktywności gruczołów potowych przynosi pozytywne i trwałe rezultaty już po pierwszym zabiegu. Procedura jest bezpieczna, ponieważ system pozwala na precyzyjne ustawienie długości fali, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia tkanek niepoddawanych zabiegowi.
Lekarz naświetla wiązką lasera obszary najbardziej aktywnych gruczołów potowych. Energia przenika przez skórę, powoduje zwiększenie temperatury w obszarze gruczołów, a następnie ich przegrzanie i nieodwracalne uszkodzenie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Precyzyjna kalibracja długości fali sprawia, że uszkodzeniu ulegają wyłącznie gruczoły potowe.
Leczenie botoxem
Nadpotliwość jest także powszechnie leczona z wykorzystaniem toksyny botulinowej, czyli preparatu botox. Ostrzykiwanie botoksem pozwala skutecznie zablokować aktywność zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za uwalnianie potu. Działanie botoxu jest przemijające, dlatego efekt zabiegu utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Kolejne powtórzenia stopniowo wydłużają działanie toksyny botulinowej w organizmie. Botox bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu nadmiernej potliwości dłoni i stóp, lecz również czoła i pach. Przed zabiegiem w obszarze pach wymagane jest wcześniejsze usunięcie owłosienia.
Obydwie metody leczenia hiperhydrozy są dostępne w Centrum Medycyny Estetycznej i Naczyniowej.